Вилківський виноград “Новак” увійшов до Атласу унікальних продуктів України
П’ять продуктів Української Бессарабії увійшли до Атласу “Ковчег Смаку України”, який було представлено в Києві 22 вересня. Серед них був і вилківський виноград Новак. Про це повідомляється на ФБ сторінці проєкту “Культурна демократія”.
Атлас “Ковчег смаку України” – один із проєктів Slow Food Ukraine, організації, члени якої пропагандують повільне споживання, та збереження місцевих сортів, традиційних локальних продуктів. Цей рух виник тридцять років тому в Італії і розповсюджується по всьому світові. До українського Атласу увійшло 60 продуктів з різних куточків країни, які пройшли суворий відбір експертів. Керівник експертної ради в Україні Олена Мотузенко особисто та команда експертів дослідили та прописали десятки пунктів щодо органолептичного, економічного, соціального та культурного значення кожного продукту, породи чи сорту рослин!
Чому це так важливо? Тому що ці продукти, в їх числі і вилківський Новак, отримують друге життя. Вони стануть локальними брендами, об‘єктами гастрономічної спадщини, гастрономічної дипломатії та гастротуризму. Шефи Альянсу кухарів Slow food знайдуть нове життя для цих продуктів у меню своїх ресторанів. Для Вилківської ОТГ це шанс популяризувати гастротуризм у власній громаді на основі більш глибоко вивчення “Новака”, проведення фестивалів, конференцій, створення власного винного маршруту. Чи використає громада цю можливість?
Якщо заглибитися в історію, то ми дізнаємось, що Новак виготовляється із технічного сорту Ізабелла. Песчані грунти та дунайський мул благотворно вплинули на укорінення цього сорту на числених дунайських островах. Майже в кожному дворі господарі мають свій рецепт найкращого вина.
Цікаво тут перевіряють вино на цукор: у відро із вичавленим соком кладуть яйце. Якщо воно спливає, значить цукру вистачає і напій можна розливати по бочках. Якщо яйце потонуло, то треба додати ще. За 40 днів можна куштувати молоде вино. Воно, до речі може бути і червоним і білим. Але смак його неодмінно буде багатим, оксамитовим та полуничний післясмак. Справжній винний спеціалітет!
Відоме на всю Європу вино “Вінок Дунаю” виготовляли саме із цього винограду. До речі, з винограду виготовляють не лише вино, а ще й натуральний сік – вітамінну бомбу!
Довідка: “Ковчег смаку” – це “Червона книга” для зникаючих видів гастрономічних традицій та порід, його було засновано у 1996 році в Італії. 15 квітня була підписана угода про те, що за підтримки університету гастрономічних наук Полєнцо, університету Венеції і університету Шевченко в Україні буде створений український “Ковчег смаку”.
Фото сайт Бессарабочка
коментарі 2
Геннадий
Уважаемый автор. Перед тем как писать про вилковский виноград сорта ” Конкорд”, который вы назвали Ноа, хотя правильное его название “Галбена Ноу” и это белый сорт винограда и он в Вилково не растёт, вы бы прозодировали хоть что-то про сорта винограда. В Вилково традиционно растёт три вида винограда. Два черных, а вернее темно-фиолетовых и один белый. К черным сортам винограда относяться технический сорт “Конкорд” и ” Изобелла”, а к белому сорту, неудачный результат скрещивания “Совиньон Блан” с “Шенен Блан”. Который не получил своего распространения из-за низкой урожайности и условиям произростания на “мокрых” почвах. А название “Новак” вино и естественно потом виногдад, получили от того, что с середины сентября по середину октября, в зависимости от сорта черного винограда “Изобелла” поздний виноград, вилковчане делали уже новое вино. И когда встречались мужщины и обсуждали, где и у кого хорошее вино, то они обычно спрашивали “новак” или нет, т. е. новое вино или ещё старое. От того и пошло такое название.
С Уважением к Вам!
Вилковчанин в V поколении.
tastyadmin
Спасибо вам за замечание. Вы знаете, я действительно не знакома с вилковским виноделием так досконально как вы. И благодаря вам немного расширила горизонт в этом вопросе. Я поняла, почему запуталась – множество источников пишут именно о связи Новака и Ноа. Очень жаль, что по этой теме тяжело найти проверенные материалы.